Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Yaşanmasına Neden Olan 12 Psikolojik Durum


Yaşar mısınız böyle sorunlar?

Cinsel anlamda isteksiz, partnerinizle mesafeli olduğunuz dönemler olur mu?

Pek çok kadın -ve bazı durumlarda erkekler de-, pek çok psikoloji ve bilimsel temelli problemlerden ötürü hayatının belli dönemlerinde cinsel anlamda isteksiz olurlar.

İşte kadınlarda cinsel isteksiziliğin temelinde yatan 15 psikolojik ve bilimsel sebep!

 1. Orgazm olamama.

Orgazm olma, erkeğe tümden teslim olma dolayısıyla yok olma anlamına geldiğinden, bazı kadınlar kendilerini bu doyumdan engelleyerek erkeğe yönelik sadist ve kendilerine yönelik mazoşist eğilimlerine doyum sağlarlar. Bir başka deyişle orgazm olamamanın gerisinde erkeğe ve kendilerine yönelik bilinç dışı öfke ve düşmanlık duyguları bulunur. Bu, kadınların sık kullandıkları bir bilinçdışı öç alma yoludur. Olgunlaşmamış olmanın ve hala ana-baba sevgisi beklemekte olmanın bir belirtisidir.

2. Cinsel ilişkiye girme korkusu ya da ilişkiye dair diğer korkular.

Vajina, kaslardan yapılmış tüp şeklinde bir organdır.

Eğer bir nedenden dolayı vajinadaki kaslar kasılır ve gevşemez ise ortaya vajinismus denen tablo çıkar. Vajina cinsel ilişkiye, muayeneye hatta tampon konmasında dahi izin vermeyecek tarzda kasılmış ve giriş engellenmiştir.

Sebebi ise çok kez psikolojik, çözümü ise ön sevişmenin mümkün mertebe uzun tutulmasıdır.

3. Vajinada ağrı hissetmesi, ağrılı bir ilişki.

Bu durumun bilimsel adı disparonidir ve vajinismusla beraber kadınlarda en fazla rastlanan seksüel işlev bozukluğudur. İlişki öncesi, sırası ya da sonrasında cinsel organlarda acı hissedilmesi durumudur.

Sebebi ise genel olarak yanlış bilgilendirilme sonucu bilinçaltının aldığı önlemlerin fiziksel olarak tezahür etmesidir.

4. Cinsel arzunun travmatik bir geçmişle bilinçdışında baskılanması.

Özellikle bizim toplumumuzda sıklıkla karşılaşılan psikolojik travmalardan birisi de budur. İlişki öncesi çevre ve aile baskısı yüzünden bilinçdışına sadece korku ve öfke yönelten kadın birey, yaşayacağını düşündüğü olumsuzluklardan ötürü isteksiz bir tavır takınabiliyor.

5. Stres ve birtakım psikolojik sorunlar.

Cinsel isteksizlik genelde gecici bir süreçtir. Ve bu isteksizliğin çoğu zaman aşırı stres ya da depresyonla alakalı olması muhtemeldir.

Ve bu konu hakkında bilinen bir diğer şey ise, antidepresan kullanan kişilerde bu durumun daha sık yaşanması.

6. Çiftler arasındaki cinsel ilişkiye dair utangaçlık ve iletişimsizlik.

Çiftler arasında yaşanan iletişim problemi ve özellikle cinsel konularda duyulan utangaçlık, kadınlarda daha yüksek olmakla birlikte partnerlerin ikisinde de isteksizliğe sebep oluyor.Sadece utangaçlığınızı yenmekle bile, daha fazla kadın libidosu güçlendiriciye ihtiyaç duymadan libidonuzu artırmak fazlasıyla mümkün.

7. Fiziksel yorgunluk, ağır iş yükü.

Bireyi fiziksel olarak zorlayan bir işte çalışan kadınlar, çoğu zaman bu yorucu iş hayatının bedelini cinsel isteksizlik olarak ödeyebiliyorlar.

8. Cinsellik konusunda eğitimsiz olma.

Yine ülkemizde fazlaca karşılaşılan durumlardan bir tanesi de bu. Pek çok kadın, doğru dürüst bir cinsel eğitim almadan, sevgiyi öğrenmeden, kendilerini balıklama bir şekilde cinsel ilişkinin kucağına atıyorlar.

İlişki sonrası yüzleşilen pek çok problem sonrasında da kaygı ve öfke çoğalıyor, isteksizlik artıyor.

9. Çiftler arasında kırgınlık ve öfkelere bağlı olarak soğukluğun oluşması.

Birlikte geçen uzun süreler boyunca yaşanan kırgınlık ve öfkelere dayanan bilinçdışı tepkiler, eşler arasında isteksizliğe neden olabiliyor.

Duygusal anlamda daha narin olan kadınlar ise bu tarz durumlardan daha fazla etkileniyor ve bu etkiler kadınlarda isteksizlik yaratabiliyor.

10. Vücudunu beğenmeme, eşi tarafından beğenilmediğini düşünme.

Pek çok kadının yakalandığı psikolojik bir buhrandır bu durum. Bedenini beğenmeyen kadınlar, bu durumun partneri tarafından da sorun teşkil ettiğini düşünürler ve normal olarak hem partnerine karşı ilgisiz bir ruh haline bürünür hem de partnerinin bu durumdan rahatsız olmasına neden olurlar.

11. Kullanılan ilaçların yat etkileri, alkol sorunları.

Kullanılan ilaçlar ve aşırı derecede alkol kullanımı da özellikle kadınlarda cinsel isteğin azalmasına neden olan sebeplerden bir tanesi.

12. İlişkinin monotonlaşması, eşlerin birbirlerine karşı erotik hislerini kaybetmeleri.

Çiftler arasında zamanla azalan karşılıklı ilgi ve ilişkinin heyecanını kaybetmesi sonucu geçirilen anların monoton bir hal alması, partnerlerin birbirlerine olan erotik hislerini ve cinsel fantezilerini kaybetmelerine neden oluyor. Bu durumda zamanla cinsel anlamda isteksizlik uyandırıyor ve yaşanan cinsel ilişkilerde de orgazma ulaşma şansını azaltıyor.

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More From: Duygular

DON'T MISS

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions