Dünyanın En İlginç Çeşmesi: Swarovski Çeşmesi


Swarovski Çeşmesi, Avrupa’nın en güzel çeşmeleri arasında sayılıyor. İlginç görünümü ile ilgi uyandıran çeşme, sürreal özelliği ile adeta birer Rönesans anıtı olan Avrupa çeşmelerinden ayrılıyor. İnsan kafası şeklindeki çeşmede; gözler, kaşlar ve burun kolaylıkla ayırt ediliyor. Başın ağız kısmından su akıyor. Doğa harikası görünümü ile beğeni kazanan yapı turistlerin gözdesi olarak gösteriliyor. Çeşme yalnız mimari bir yapı olarak değil heykel olarak da nitelendiriliyor.

Dünyanın en ilginç çeşmelerinden biri

The Giant adındaki çeşme, André Heller adlı sanatçının imzasını taşıyor. Brian Eno, Susanne Schmogner ve Studio Azurro’nun birlikte çalışmasının eseri olan heykel, Avrupa’nın ilginç sanat yapılarını merak eden gezginlerinin rotasında yer alıyor. Swarovski Crystal Worlds’de bulunan çeşme, geniş bir havuzun etrafındaki taşlık yüzeyle tamamlanıyor. Büyük bir bahçe içinde yer alan açık hava sergisi içindeki heykel, doğanın kucağında ziyaretçileri sanatla bir araya getiriyor. Swarovski kristallerini kullanan mücevher markasının 100. yılı onuruna hazırlanan çeşme, Avusturya’nın Innsbruck şehri yakınlarındaki Wattens kasabasında ziyaretçilerini bekliyor.

Kristal taşlar modern sanatla buluşuyor

Swarovski Çeşmesi, 1995 yılında kompleks içindeki müze ile beraber kuruluyor. Yıllardır bölgenin turizm merkezlerinden birini oluşturuyor. Gözleri kristal taşlarla kaplı olan çeşme yeşil tasarımı ile doğanın güzelliğini modern sanatla bir araya getiriyor. Swarovski şirketine ait olan Swarovski Çeşmesi’nin kafa kısmı yosun ve çimlerle kaplı görülüyor. Heykelin gözlerinde parlak turkuaz kristaller yer alıyor. Ağzından akan sular geniş bir havuzda toplanıyor. 7.5 hektarlık geniş bölge her yıl turist akınına uğruyor. Yılda ortalama 600.000 kişi tarafından ziyaret edildiği belirtiliyor.

Moai heykellerini andırıyor

Çevrecilerce yıllar içinde popülerleştirilen heykel, Paskalya adasında bulunan Moai heykellerini andırıyor. Moai heykellerinin aksine taş yerine çimlerden yapılmış olması ile tarihi anıtlardan ayrılıyor. Tema parkı içinde yer alan The Giant adlı çeşme, Swarovski şirketinin işlettiği park gezilerek görülebiliyor. Çeyrek asırdır 14 milyon kadar ziyaretçinin uğrak yeri olan çeşme ve tema parkı farklı etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. İçerisinde müzenin, alışveriş mağazalarının, cafe ve restoranın, etkinlik alanlarının yer aldığı Swarovski Crystal Worlds adlı tematik park, çevre peyzajıyla doğa ile iç içe görsel bir şölen sunuyor.

Dağların gölgesinde doğal güzelliklerle sanatı buluşturan tema parkı, Swarovski şirketinin gururu olarak tanıtılıyor. Ziyaret saatleri içinde halk tarafından rahatlıkla gezilebilen yemyeşil tematik parka, oldukça makul bir ücret karşılığında satın alınan bir biletle girilebiliyor.

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More From: Olağanüstü

DON'T MISS

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions